Журнал “Водне господарство України” №5(113) 2014

Збереження водних ресурсів – благородна справа

Достатньо прожити всього три доби без води, щоб осягнути ту значимість неоціненного Дару Божого, який отримала людина. Нам залишилось лиш вберегти його. Цьому сприяють спеціалісти Кролевецького міжрайонного управління водного господарства Сумського облводресурсів.
Ми не уявляємо свого існування без річок, озер, морів, океанів. Сьогодні це потужна сила, яку підкорила людина. Але наслідки життєдіяльності людини призвели до того, що дедалі більше річок та озер міліють, водоносні горизонти втрачають свою чистоту та цілющість.
Забруднення – одне з найважливіших питань сьогодення. Люди зовсім не думають про довкілля – екологічна культура населення дуже низька. Дбаючи про чистоту та затишок у власній оселі, недобросовісні громадяни не надто переймаються тим, що коїться за власним же парканом. Годі й казати про околиці, постійними атрибутами яких давно стали стихійні смтіттєзвалища. Смітники інколи влаштовують просто на берегах річок. Увесь цей непотріб потрапляє у річку, забруднюючи воду, забиваючи та намулюючи русло. Люди не усвідомлюють, що таким чином наближають неминучість екологічної катастрофи.
Сьогодні основним завданням Кролевецького міжрайонного управління водного господарства (нач. О.І.Новіков) є контроль за раціональним використанням водних ресурсів. Відтак його працівники проводять значну роботу із збереження водних ресурсів: розчищають річки, струмки, джерела, облаштовують прибережні захисні смуги вздовж водостоків. Своїми діями хочемо донести людям, що потрібно боротися за чистоту самим і, перш за все, ніколи не робити такої шкоди, нарікаючи згодом на інших і критикуючи погану екологію. Усе, зрештою, залежить лише від нас.
Основна кількість водних ресурсів формується в басейнах малих річок, а їх в зоні обслуговування управління протікає 39, крім того протікає одна велика річка – Десна та дві середні – Сейм та Клевень, з них складаються головні водні артерії, тому ми мусимо невпинно пильнувати, щоб не марнувати і не виснажувати цей життєдайний ресурс.
Беручи до уваги подібні факти та розуміючи, що вирішити проблеми водних ресурсів без залучення широких кіл громадськості неможливо, спеціалісти управління здійснюють низку водоохоронних заходів на водних об’єктах і вважають одним із пріоритетних завдань – пропаганду екологічних знань і екологічне виховання населення.
Один з аспектів допомоги природі — роз’яснювальна робота. Шляхом роз’яснень від дорослих розуміння добитися важко, а ось до дітей достукатися можна. Як відомо, найбільше знань та навиків дитина отримує у школі, тому спеціалісти управління зустрічаються зі школярами й пояснюють, як поводити себе з природою.
У рамках проведення щорічної всеукраїнської акції з благоустрою „За чисте довкілля ” працівниками управління за участю учнів 7 класу ЗОШ №2 ( кл. керівник Самусенко В.П.) здійснено впорядкування території поблизу струмка Добра вода в межах міста Кролевець в районі вул. Горького, силами яких очищено від сміття територію поблизу водотоку протяжністю до 1 км.
В травні місяці учні ЗОШ №4 під керівництвом Біляченко І.В. за участю представників служби водних ресурсів взяли участь у заході з благоустрою прибережної захисної смуги річки Свидня: впорядковували місцевість, розчищали від побутового сміття та сухих гілок, висаджували дерева.
А самі найменші – першокласники школи № 1 зі своїми вихователями здійснили екскурсію на центральну базу управління. На початку заходу спеціалісти провели з учнями ознайомлюючу бесіду про охорону навколишнього середовища, про водні ресурси району, діти побували в токарному цеху, ремонтно-механічній майстерні. Перебування в управлінні запам’ятається враженнями від побаченої техніки та механізмів.
Метою даних заходів є прищеплення дбайливого ставлення учнів до стану навколишнього середовища, а саме до проблем водних ресурсів.
Намагаючись привернути увагу суспільства до проблем водних ресурсів, вкрай необхідних для життєдіяльності людини, працівники управління активно ведуть пошуки водних джерел для їх відновлення та облаштування. Із цих джерел поповнюються високоякісною водою річки та ставки області. Облаштування одного-двох джерел не може істотно вплинути на повноводність чи стан наших річок. Але важко переоцінити те еколого-виховне значення, яке мають такі роботи. Адже коли місцеві жителі, особливо підростаюче покоління, спільно з нашими спеціалістами докладуть зусиль до облаштування джерельця, розчистять його, то навряд чи вони забудуть про власну відповідальність за чисте довкілля.
Так працівники Шосткинської експлуатаційної дільниці в Ямпільському районі за участю місцевої молоді віднайшли джерельце в межах смт. Ямпіль на р. Петушок, що ледь жевріло серед густої рослинності. Розчистили прохід до джерела, очистили від сміття та бруду русло джерела та прилеглу територію навколо нього, встановили постать Матері Божої. Досі маленьке і непримітне, воно набуло тепер кращого вигляду. Також нове життя подарували криниці на хуторі Ростов неподалік смт. Ямпіль, яка користується неабияким попитом у населення. Силами працівників упорядковано прилеглу територію, обкошено від густої рослинності, зібране побутове сміття.
Працівниками управління упорядковані два джерела на території Бистрицької сільської ради Кролевецького району, криниця ім. Танченко В.І. неподалік траси Київ – Москва в межах міста Кролевець. Виконуючи цю роботу, працівники мають на меті не лише розчистити витік джерела, а й зробити максимально зручним для використання: облаштовують територію навколо, встановлюють лави та столи для зручного відпочинку, огорожу та східці, висаджують дерева та кущі, встановлюють інформаційні знаки.
Сподіваємось, що наші зусилля не будуть даремними і це змінить відношення людей на краще до природи, буде прикладом дбайливого відношення до навколишнього природного середовища.

Н.Новікова, провідний інженер з використання водних ресурсів, Кролевецьке МУВГ