Дослідження природних джерел Сумської громади

3 листопада 1998 року затверджена Директива Ради 98/83/ЄС про якість води, призначеної для споживання людиною є забезпечення доступу до безпечної питної води. Метою цієї Директиви є захист людського здоров’я від шкідливого впливу будь-яких забруднень води , призначеної для споживання людиною. Так і під час війни, вода  не повинна становити загрозу людському здоров’ю, нажаль , у період воєнного стану , водні об’єкти можуть бути забруднені паливно- мастильними матеріалами або іншими хімічними елементами.

Досить важливим питанням для населення є проблема питної води у випадку вимкнення міського водопостачання.  На околицях м. Суми є природні джерела  відомі місцевим мешканцям, з яких можна набрати води  будь-кому.

Чи є ці джерела дійсно з чистою та безпечною водою для споживання?

Таке питання виникло у допитлих дітей з гуртка « Спортивна радіопеленгація» Сумського центру науково-технічної творчості молоді керівник  Наталія Чорноброва. Вони зібрали шість зразків води  в різних куточках м. Суми .

  1. вул. Герасима Кондратьєва 165а джерело «Військове»
  2. вул. Герасима Кондратьєва 165 джерело «Кадетське»
  3. вул. Лефицька Стінка джерело «Біофабрика»
  4. с. Барвінкове джерело (входить в межі м. Суми т.з. «Мамаївщина»)
  5. вул. Веретинівка джерело «Веретинівськке»
  6. с. Василівка джерело «Василівське»

Спеціалісти лабораторії моніторингу вод провели лабораторні дослідження по визначенню якісного стану джерельної води. Результати стали досить очікувані але і здивували.

В усіх зразках жорсткість знаходилась вище допустимих норм якості  згідно ДСанПіН 2.2.4-171-10. В чотирьох зразках виявлений високий вміст нітратів, він знаходиться на межі допустимої  безпечної для здоров’я людини норми. Це свідчить про наявність  забруднення.  Таку воду  тривалий час  вживати в їжу не рекомендовано, це може бути  шкідливим для здоров’я, тому що нітрати мають властивість накопичуватись в організмі.

Більш-менш прийнятними за вмістом хімічних показників, які визначались виявились зразки №4 с. Барвінкове  джерело (входить в межі м. Суми  т.з. «Мамаївщина») та №6 с. Василівка джерело «Василівське».

Не треба забувати, що джерела  зазвичай відносяться до  ґрунтових вод незначного залягання  на них мають вплив локальні сміттєзвалища  та інші види господарської діяльності людини, що значно погіршує якість води. Найважливішим фактором , який визначає придатність води до безпечного споживання людиною є мікробіологічні та паразитологічні показники.

Тому, при виникненні надзвичайної ситуації  та  відсутності доступу до іншого, більш безпечного, джерела водопостачання,  можна використати   природну воду попередньо провівши термічну або дезінфікуючу обробку.

P.S.  Вода якою забезпечує населення м. Суми   КП «Міськводоканал» СМР відповідає допустимим нормам якості питної води та має  набагато кращі показники порівняно із зразками  джерельної води.