XVІ Міжнародний водний форум «AQUA UKRAINE-2018»
6 листопада 2018 року розпочав роботу XVІ Міжнародний водний форум «AQUA UKRAINE-2018».
Працівники водної сфери активно долучилися до участі у форумі, який демонструє потенціал різних підприємств дотичних до води як українських, так і іноземних. Делегацію від Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області, яка взяла участь церемонії відкриття форуму, очолив начальник Олексій Гордійко.
До учасників форуму під час урочистої церемонії відкриття звернулася Голова Державного агентства водних ресурсів України Ірина Овчаренко: “Під час форуму зароджуються нові ідеї, відбувається комунікація влади та бізнесу, напрацьовуються нові підходи для залучення інвестицій у водну сферу, тривають дискусії про актуальні питання впровадження європейських стандартів в управління водними ресурсами. Адже вода – це унікальний природний ресурс, основа нашого життя, а забезпеченість водними ресурсами зумовлює ресурсну безпеку кожної країни, її стабільний економічний розвиток, рівень життя, здоров’я та добробут громадян».
Також Ірина Овчаренко зазначила: “Нам дуже приємно, що участь у сьогоднішньому форумі взяли наші європейські колеги, які представляють управління посухами у своїй країні. Долучилися і польські колеги, які представляють “Польські води”. Адже водні питання з кожним роком у багатьох країнах світу виходять на передній план.”
Разом з тим, Ірина Овчаренко поінформувала присутніх, що Україна нерівномірно забезпечена водними ресурсами, і що за оцінкою ООН вона належить до малозабезпечених водою країн світу. Наші території одночасно потерпають як від підтоплень, так і від сезонних посух. Тому експозиція Держводагентства присвячена саме управлінню водними ресурсами в сучасних умовах. Учасникам і гостям форуму побажали корисних і цікавих зустрічей, конструктивного діалогу, цікавих проектів, вигідних контрактів, свіжих поглядів на сучасні водні проблеми для їх вирішення.
В перший день форуму було проведено конференцію «Вода і довкілля».
Участь у конференції взяли Голова Державного агентства водних ресурсів України Ірина Овчаренко та працівники водної сфери з усіх регіонів України, представники Міністерства екології та природних ресурсів України, водогосподарники Польщі, Угорщини та Франції.
Конференція була організована у вигляді трьох панельних дискусій і слугувала платформою для комунікації всіх професіоналів водної сфери – як українських, так і іноземних.
Іриною Овчаренко було презентовано імплементацію Україною Водної Рамкової Директиви ЄС. «Зараз у водній сфері тривають інституційні зміни. Вже створені басейнові ради – як головний інструментарій для узгодження рішень з проблемних питань інтегрованого управління водними ресурсами, – зазначила Голова Держводагентства. Ми активно працюємо над наповненням геопорталу «Водні ресурси України». Зокрема, триває наповнення гідрографічною інформацією про водосховища».
Також, під час панелі з управління водними ресурсами річкового басейну, європейським колегам презентувалися практичні кроки України щодо нового порядку проведення державного моніторингу вод.
Польські колеги презентували українцям практичні аспекти впровадження Водної Рамкової Директиви у Польщі. «Перше, що треба зробити – це правильно планувати свої кроки і прогнозувати їх результати, – зазначив Пшемислав Грушецький. За 14 років втілення Водної Рамкової Директиви ЄС в Польщі ми припускалися помилок, зокрема з проведенням моніторингу. Не вистачало пунктів спостереження моніторингу (1 пункт на 1 тис. км). Зараз виділено понад 5600 водних тіл. Над зміною системи моніторингу ми працювали предметно і ґрунтовно».
Філіп Сеган, представник Міжнародного офісу води у Франції, зазначав: «Ціна на воду – це прямий інструмент впливу на споживача у Франції. Зокрема, ціна залежить від місця проживання і коливається від 2,6 до 5,5 євро за 1 куб. м. Споживання води населенням у Франції зменшується. У французів є бачення, що «вода платить за воду».
Угорці окремо зупинялися на прогнозуванні посух. Адже кліматичні зміни в Угорщині вже відчутні. За останні 15-20 років частота посух зросла – відповідно не вистачає води для зрошення. Нині угорськими колегами вже розроблено стратегію з прогнозування посух, яка дозволяє робити прогнози на рік уперед. Це напрацювання дозволяє галузям економіки Угорщини заздалегідь сплановувати свої витрати на користування водою.
На завершення учасники подискутували про новітні технічні і технологічні розробки та підходи у водній сфері. Побажали кожному досягти вагомих результатів на спільному шляху досягнення доброго стану вод.