Дифузне забруднення поверхневих водних об’єктів – серйозна проблема збереження водних ресурсів області

В рамках розроблення Плану управління річкового басейну визначені основні водно-екологічні проблеми басейну р. Дніпро, до складу якого входять всі річки Сумщини. Однією з характерних проблем регіону – дифузне забруднення поверхневих водних об’єктів, пов’язане з аграрною діяльністю. Так, на початку липня надійшла інформація щодо погіршення  стану р. Вир на території колишнього Білопільського району, що є яскравим прикладом такого виду забруднення. При дифузному забрудненні, в порівнянні з точковим, досить важко відслідкувати кількість забруднюючих речовин та джерело їх надходження.

Представниками лабораторії моніторингу вод та грунтів РОВР у Сумській області відібрані проби води з р. Крига, р. Вир та р. Сейм, результати яких підтверджують наявність дифузного забруднення водотоків:

  1. зміна кольору води за рахунок потрапляння гумінових кислот (змив гумусу з прилеглих сільськогосподарських угідь під час інтенсивних опадів);
  2. перевищення показника азоту амонійного – внесення пестицидів та агрохімікатів на прилеглих сільськогосподарських угіддях та відповідно потрапляння їх до водних об’єктів;
  3. низький рівень кисню в результаті окислення складних органічних речовин;
  4. перевищення нітритів та хімічного споживання кисню (ХСК) у р. Сейм як наслідок забруднення р. Вир.

До РОВР у Сумській області надходить велика кількість запитів щодо порушення використання ПЗС та водоохоронних зон водних об’єктів. Часто такі порушення пов’язані з відсутністю встановлених, згідно з чинним законодавством, ПЗС та водоохоронних зон, що завдає значної шкоди водним об’єктам.