Інвентаризація водних об’єктів на території Сумської області

На виконання Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 квітня 2021 року «Про заходи державної регіональної політики на підтримку децентралізації влади» на території Сумської області завершився процес інвентаризації лінійних та площинних водних об’єктів, який проходив у 51 територіальній громаді при консолідації зусиль спеціалістів Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області та спеціалістів територіальних громад.

В результаті проведеної інвентаризації водних об’єктів на території Сумської області сформовані дані про 373 річки і струмки та 3240 водойм (озера, ставки, водосховища). Враховуючи, що більшість водних об’єктів не паспортизовані, дані інвентаризації переважно складені на основі наявних довідникових та картографічних матеріалів. Сподіваємося, що проблема паспортизації водних об’єктів не залишиться без уваги об’єднаних територіальних громад, оскільки б це дало змогу точніше визначити обсяг поверхневих водних ресурсів на території громади та області в цілому.

Також інвентаризація 2021 року підтвердила факт суттєвого зменшення водо-ресурсного потенціалу області, викликаного як природними чинниками (низька водність останніх десятиліть), так і надмірним антропогенним навантаженням на водні об’єкти. Звертаємо увагу, що саме визначення і встановлення прибережних захисних смуг та водоохоронних зон і обмеження господарської діяльності в їх межах спрямоване на збереження водності річок і водойм.

Отримана інформація надалі буде доцільна до використання територіальними громадами, громадянами, землекористувачами та водокористувачами:

–        при проведенні землевпорядних робіт, плануванні територій;

–        для забезпечення публічного доступу до інформації про водні об’єкти, оцифрування результатів інвентаризації водних об’єктів та розміщення на доступних ресурсах;

–        для продовження роботи органів місцевого самоврядування зі встановлення права власності на гідротехнічні споруди, власник яких не встановлений, та паспортизації водних об’єктів, з метою збереження штучних водних об’єктів;

–        надання в оренду земельних ділянок з розташованими на них водними об’єктами та наповнення бюджетів громад.