Рідний край, № 68, 21 серпня 2013 р.

Водні джерела потребують нашої уваги

 Пермінов К.А., інженер з використання водних ресурсів І категорії Клевенського МУВГ

 У гідрографічному відношенні вся територія Буринського району розташована в межах басейну Дніпра. Ріки району відносяться до річкових систем: – річки Сейм (Сейм, Вижлиця, Вижлиця-5, Чаша, Гвинтова, Грузька), – річки Сула (Терн, Терн-59, Сухий Ромен, Жучиха, Куриця, Биж, Ромен).
Усі малі та середні річки живляться за рахунок струмків та потічків, яких в Буринському районі налічується близько 60 загальною довжиною у межах району 159 км. Які в свою чергу живляться за рахунок водних джерел.
Питання облаштування джерел і догляд за ними ніколи не залишався поза увагою Клевенського МУВГ. Ось і торік, на виконання наказу Держводгоспу, облаштовано та впорядковано шість водних джерел та витоків річок. Звичайно, з огляду на те, що навіть крихітну річечку живить безліч джерел, такі об’єми їх облаштування (особливо зважаючи на те, що Клевенське міжрайонне управління водного господарства обслуговує чотири адміністративні райони області) вплинути на стан річок не можуть. Отже більша частина робіт по впорядкуванню джерел та витоків річок, а також утримання їх в належному санітарному стані лягає на місцеву громаду, об’єднання громадян та дитячі організації. Тим більше, що впорядкування джерел як правило не передбачає витрату великих коштів.
Так, облаштування джерел у різних місцевостях країни роблять по різному. В Карпатах, в Криму до джерел води, що біжить з-під скель та круч, прилаштовують ринви. На Поліссі і в Лісостепу ставлять цямрини, на Півдні та на Поділлі джерела облаштовують каменем…
Проте проектуючи і здійснюючи заходи з облаштування джерел, слід пам’ятати, що при цьому не можна допускати виснаження водоносних горизонтів, до чого призводить розчистка джерел з метою збільшення витрат води. Гідрогеологи вважають доречним і бажаним встановлення постійного нагляду за усіма джерелами і витоками річок. При цьому всілякі дії, що ведуть до зниження горизонту їх витоку, на переконання спеціалістів, мають припинитися. Отже, облаштовуючи джерела, каптаж слід застосовувати лише як оформлення природного виходу води, не допускаючи збільшення витрат шляхом розчистки цих водотоків.
Незалежно від віку, політичних поглядів, рівня освіти і соціального статусу, кожний з нас має усвідомити, що наше життя залежить від власних дій і здатності жити в гармонії з природою. А до людей, які облаштовують занедбані джерела і п’ють з них криштально-чисту воду, повертається почуття господаря і розуміння того, що відповідальність за стан довкілля лежить саме на них.