Вода та зміна клімату – прискорення дій

В сучасному світі важко переоцінити роль водних ресурсів у нашому житті, проте не кожен розуміє, що цей важливий ресурс потребує дбайливого ставлення. Саме з метою привернення уваги до водних проблем планети вже не перший рік 22 березня весь світ відзначає День води.

У 2020 році він буде проходити під гаслом «Вода та зміна клімату – прискорення дій». Гасло є не просто гучним заголовком, а відображає основну проблему  водних ресурсів сьогодення. Протягом останніх десяти років ми спостерігаємо період багаторічної межені та посух, за ці роки десятки малих водойм просто зникли, на річках спостерігається маловодність, а в галузі сільського господарства – втрати урожаю.

Зміна клімату — це зміна кліматичних умов глобальної атмосфери Землі, прямо або побічно обумовлена діяльністю людей на планеті, що накладаються на природні коливання клімату (флуктуації) і спостерігаються упродовж зіставних періодів часу.

Головною характеристикою глобальної кліматичної системи, по якій судять про інтенсивність зміни температурного режиму, є глобальна усереднена річна температура. Нині у світі спостерігається глобальне потепління – підвищення середньої на планеті температури повітря (глобальної температури) пов’язане із збільшенням дії «парникового ефекту».

Найважливішими кліматичними показниками, які впливають на зволоження території, є температура повітря та атмосферні опади. За даними Всесвітньої метеорологічної організації у Північній півкулі на сьогодні підвищення глобальної температури становить близько 1 °С.

Клімат України змінюється як і глобальний клімат, однак потепління на нашій території відбувається навіть швидше, ніж в інших регіонах Північної півкулі. Починаючи з 1989 року, у нашій країні спостерігається майже безперервний період потепління, і упродовж цього часу середня річна температура повітря в Україні у 70% випадків була вищою за норму. Такі умови збільшують частку випаровування та перешкоджають накопиченню запасів вологи ранньою  весною.

Тенденції щодо зміни клімату яскраво проілюстрував осінньо-зимовий період 2019-2020 р.р. У басейнах всіх річок України, у тому числі і на території Сумської області, склалися вкрай несприятливі гідрометеорологічні умови для формування весняного водопілля. Утримання аномальних погодних умов, відсутність снігонакопичення та промерзання недостатньо зволоженого ґрунту, недобір опадів (50-70% від норми), низька водність річок – чинники, що негативно впливають на формування весняного стоку. При гідрометеорологічній ситуації, що склалася, є висока ймовірність формування низької водності (рівнів, витрат) річок у весняно-літній період. Крім того, маловоддя може призвести до пересихання малих водотоків та ненаповнення штучних водойм.

Зважаючи на тенденції потепління та зниження водності, важливо приділити достатньо уваги питанню збереження водних ресурсів, консолідувати зусилля органів влади, водо- та землекористувачів і населення в питаннях економії водних ресурсів, запровадження ресурсозберігаючих технології у промисловості, а також мінімізувати антропогенне навантаження як чинник стійкого підвищення температури повітря.