Щодо оренди водних об’єктів



Відповідно до ст. 51 Водного кодексу України у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Водні об’єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об’єктом поширюється на такий водний об’єкт.

Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 р. № 572.

Водні об’єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Відповідно до п. 24 Перехідних положень та ст. 122 Земельного кодексу України, орендодавцями земель водного фонду на землях комунальної власності як у межах, так і за межами населених пунктів (крім випадків зазначених у п. 24 Перехідних положень), виступають органи місцевого самоврядування.

Надання водних об’єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об’єкта. Порядок розроблення та форма паспорта затверджені наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 18 березня 2013 року № 99.

Водні об’єкти надаються в користування на умовах оренди без обмеження права загального водокористування, крім випадків, визначених законом.

Умови використання водних об’єктів, розмір орендної плати та строк дії договору оренди визначаються у договорі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом.

Плата за користування водним об’єктом на умовах оренди складається з орендної плати за використання земельної ділянки та орендної плати за наданий в оренду водний об’єкт.

Орендна плата за використання земельної ділянки встановлюється Податковим кодексом України (глава 288).

Орендна плата за водний об’єкт вираховується відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28 травня 2013 року № 236.

Передача орендарем права на оренду водного об’єкта іншим суб’єктам господарювання забороняється.

Користування водними об’єктами, наданими в оренду, здійснюється відповідно до вимог Водного кодексу України, Земельного кодексу України та інших законодавчих актів.

Надання частин рибогосподарських водних об’єктів, рибогосподарських технологічних водойм, акваторій (водного простору) внутрішніх морських вод, територіального моря, виключної (морської) економічної зони України в користування для цілей аквакультури регулюються Законом України «Про аквакультуру».