Всесвітній день водно-болотних угідь

2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

2 лютого 1971 року в місті Рамсар (Іран) була підписана Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів (The Convention on Wetlands of International Importance, especially as Waterfowl Habitat).

Рамсарська конвенція є першою глобальною угодою з охорони та збереження природних ресурсів, до якої приєдналися 170 країн світу, серед яких з 1996 року і Україна як незалежна держава.

Мета конвенції – припинення втрати водно-болотних угідь та збереження існуючих. Завданням конвенції є привернення уваги до проблем водно-болотних угідь та раціонального використання ресурсів.

Цей день започатковано для привернення уваги до важливості водно-болотних екосистем для людей та вперше відзначено у 1997 році. З того часу до Всесвітнього дня водно-болотних угідь організовується низка інформаційних кампаній та природоохоронних акцій по всьому світі. Рамсарський Секретаріат щорічно пропонує тему свята.

Тема 2025 року – «Захист водно-болотних угідь для нашого спільного майбутнього». Короткий лозунг «Цінуй. Захищай. Надихай.»

Цьогорічна кампанія містить три ключові повідомлення:

  • Захист водно-болотних угідь світу є нашим спільним інтересом – це захищає нас усіх.
  • Майбутнє людства залежить від сміливих дій сьогодні для захисту та відновлення цих незамінних екосистем.
  • 15-та Конференція Договірних Сторін Конвенції об’єднує нас у глобальних зусиллях сприяти збереженню водно-болотних угідь та забезпечення безперервності їх переваг.

Водно-болотні угіддя займають близько 6% поверхні суші й поглинають більше вуглекислого газу, ніж ліси.

А ще вода у болотах буває чистішою ніж в озерах, адже оновлюється кожні 5 років, тоді як в озерах – в середньому за 17 років.

Видовий склад флори і фауни водно-болотних угідь надзвичайно різноманітний. Вважається, що близько 40% світових популяцій рослин і тварин живуть та розмножуються у водно-болотних угіддях, деякі ендемічні види можуть жити лише в межах певних водно-болотних угідь, існування більшості видів риб та амфібій на певних стадіях життєвого циклу можливе лише в межах водно-болотних угідь.

В Україні налічується 50 водно-болотних угідь міжнародного значення, площа яких сягає 930 тисяч гектарів. Це різноманітні угіддя – від морських заток до торфовищ Полісся, від витоків річок на вершинах гір до глибин печер, наповнених водою.

До водно-болотних угідь міжнародного значення належить, зокрема, заплава річки Десна, частинка якої знаходиться на території Сумщини. Угіддя є типовою та водночас однією з найбільш збережених у природному стані ділянок річки Десни. Являє собою річкову мережу з численними старицями, озерами, болотами й луками. Береги водойм поросли прибережною та заплавною рослинністю, подекуди невеличкими заплавними лісами.

Секретаріат Рамсарської конвенції наголошує, що Всесвітній день водно-болотних угідь у 2025 році підкреслює необхідність співпраці та планування, оскільки ми будуємо майбутнє, у якому всі люди всюди й надалі повинні могти отримувати користь від життєво необхідних екосистемних послуг, які надають водно-болотні угіддя. Цінуючи та захищаючи водно-болотні угіддя сьогодні – і надихаючи один одного в цих об’єднаних зусиллях – ми краще забезпечимо наше спільне майбутнє та добробут.