Всесвітній день води 2025 – «Збереження льодовиків»
1993 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів, який присвячений воді та приверненню уваги до тих, хто не має доступу до безпечної води. Він покликаний спонукати до дій для вирішення глобальної водної кризи.
Тема Всесвітнього дня водних ресурсів 2025 року – «Збереження льодовиків».
Льодовик – це річка з льоду, часто вкрита снігом, яка повільно рухається вниз по долині з гірських районів, а її талі води течуть вниз за течією.
Льодовики відіграють ключову роль у водному циклі, забезпечуючи необхідні запаси прісної води для систем питного водопостачання та санітарії, сільського господарства, промисловості, виробництва чистої енергії та здоров’я екосистем.
Вони також впливають на циркуляцію океану, регулюючи тепло, вуглекислий газ та поживні речовини, які підтримують харчові ланцюги по всьому світу.
Відбиваючи значну кількість сонячної радіації в космос, льодовики допомагають охолоджувати Землю, виконуючи роль природного бар’єру від надмірного потепління.
Льодовики зазвичай харчуються за рахунок снігопадів взимку і втрачають кригу влітку. Підвищення температури внаслідок зміни клімату призводить до подовження літніх та скорочення зимових періодів, хвиль тепла влітку, зменшення кількості снігу та збільшення кількості дощів. Зміни в льодовиках можуть мати серйозні наслідки для спільнот та екосистем, підвищуючи ризик геонебезпек, змінюючи доступність води в регіонах та сприяючи глобальному підвищенню рівня моря.
Протягом понад 130 років льодовики по всьому світу піддаються систематичному моніторингу за допомогою щорічних вимірювань у польових умовах та різних методів дистанційного зондування.
Глобальні набори даних та інформація про льодовики життєво важливі як для наукових оцінок, так і для політичних рішень щодо стратегій адаптації та пом’якшення наслідків.
Сьогодні льодовики тануть швидше, ніж будь-коли. У міру того, як на планеті стає все спекотніше через зміну клімату, крижані простори на Землі скорочуються, що робить водний цикл все більш непередбачуваним і екстремальним.
Відступ льодовиків несе загрозу руйнувань. Зміна стоків талої води веде до повеней, посух, зсувів та підвищення рівня моря, торкаючись мільярдів людей і завдаючи шкоди екосистемам.
Збереження льодовиків – це стратегія виживання. Нам потрібно разом скорочувати викиди парникових газів і більш стійко керувати талою водою для людей і планети.
ООН виділила кілька стратегій для зниження впливу зміни клімату на льодовики та адаптації до цих змін.
- Скорочення глобальних викидів: термінове скорочення викидів парникових газів для обмеження глобального потепління 1,5°C вище доіндустріального рівня (відповідно до Паризької угоди). Це сповільнить танення льодовиків і зменшить пов’язані з цим ризики, такі як підвищення рівня моря, нестача прісної води, повені чи зсуви. Звучать заклики до скорочення глобальних викидів та переходу на відновлювані джерела енергії.
- Посилення управління водними ресурсами: управління льодовиковим стоком критично важливе для запобігання як дефіциту води, так і надмірних повеней. У багатьох районах існує гостра необхідність у поліпшення водної інфраструктури для зберігання сезонної талої льодовикової води, а також підвищення ефективності водокористування та систем повторного використання води.
- Планування адаптації для вразливих співтовариств: населення, чиє водопостачання залежить від льодовиків, необхідні комплексні стратегії адаптації. Це включає створення більш стійких сільськогосподарських систем, диверсифікацію місцевої економіки та вдосконалення систем реагування на стихійні лиха в районах, яким загрожують пов’язані з льодовиками повені та підвищення рівня моря.
- Відновлення екосистем: захист та відновлення екосистем навколо льодовиків сприяє стабілізації водних потоків, збереженню біорізноманіття та адаптації місцевих спільнот до мінливих водних режимів.
- Міжнародне співробітництво: для країн, які спільно використовують транскордонні водні ресурси льодовиків, обмін знаннями, даними та стратегіями щодо збереження водних ресурсів має ключове значення для управління наслідками танення льодовиків у регіональному масштабі.