ЖУРНАЛ “Водне господарство України” № 4 (106) 2013

Ведмедівська криниця

Н.Новікова, провідний інженер відділу водних ресурсів, Кролевецьке МУВГ

       У щорічному Всеукраїнському конкурсі «До чистих джерел – 2012» брали участь вихованці Кролевецької районної станції юних натуралістів Сумської області – гурток «Художнє різьблення по дереву»(керівник І.В.Біляченко), робота «Ведмедівська криниця».
Любов людини до навколишнього середовища виховується з перших років життя. Від того, як здійснюється процес екологічного виховання залежить ставлення людини до природи, як джерела всіх благ. Природа – суспільна цінність, оскільки є джерелом пізнавальних, естетичних потреб. Тому головне завдання екологічного виховання – виховати таку особистість, щоб природа набула для неї життєво важливого значення. Саме таку мету ставить перед собою Кролевецьке міжрайонне управління водного господарства Сумського облводресурсів в тісній співпраці з позашкільним навчальним закладом еколого-натуралістичного спрямування Станція юних натуралістів м. Кролевця – гуртком «Художнє різьблення по дереву».
Стан малих річок нашого району викликає серйозне занепокоєння у вихованців Кролевецької районної станції юних натуралістів. Юннатами спільно з фахівцями Кролевецького МУВГ проведено ряд робіт з вивчення екологічного стану річок, джерел та криниць нашого району.
Ведмедівська криниця, має бути заповідною, розташована на межі заплави р. Ведмедівська та притоку р. Ворголка, її лівий берег знаходиться навпроти с. Покровське Ярославецької сільської ради. Це незвичайне гідрологічне утворення – самовиливне джерело води з великим дебітом, яке належить до кількох таких джерел області.
Вихованці гуртка розпочали у 2012році новий проект «Екологічна експедиція по вивченню та впорядкуванню стану «Ведмедівської криниці».
У зв’язку з тим, що була знайдена популяція пальчатокорінника травневого, занесеного до Червоної книги України, до території заповідного об’єкту включено лівобережну частину заплави р. Ведмедівська площею 7,6га.
За час проекту вихованці СЮН разом з представниками Кролевецького МУВГ дослідили історію походження джерела та встановили його географічне положення. Юннати вивчили і дослідили рослинний і тваринний світ водної екосистеми. У джерелі зростає вероніка водяна, в каналі – ряска мала тощо. Було здійснено фізико-хімічний аналіз джерельної води, провівши ряд практичних робіт. Також була відібрана проба поверхневої води і направлена спеціалістами управління на дослідження до Сумської лабораторії моніторингу вод і ґрунтів.
Під час екологічних рейдів до «Ведмедівської криниці» минулого року було проведено ряд робіт з облаштування прилеглої до джерела території та альтанки, яка знаходиться поруч, було встановлено інформаційний стенд.
Даний захід дав свої результати і , сподіваємось, що бережливе ставлення до річок і джерел стане буденною справою всіх мешканців району, адже жити в оточенні такої мальовничої природи, не засміченої непотребом – це щастя.
Робота «Ведмедівська криниця» за результатами аналізу робіт за всіма критеріями при підбитті підсумків була визнана однією із кращих.
Гурток «Художнє різьблення по дереву» нагороджений Дипломом Всеукраїнської дитячої спілки «Екологічна варта» за 1 місце у Всеукраїнському конкурсі «До чистих джерел-2012», а також за вагомий внесок у забезпечення реалізації державної екологічної політики та за 1 місце у Всеукраїнському конкурсі «До чистих джерел-2012»- винесена Подяка від Міністра екології та природних ресурсів України.
У процесі спільної роботи учні отримали практичні навички природоохоронних дій. На цій основі у дітей формується екологічна культура, вони вчаться працювати в колективі, проявляти свою творчість.
У народі кажуть: “Врятуєш джерело – подбаєш про душу”…
За чисті води, чисті ріки,
Боротись будемо навіки.
Хай стане чистою Земля,
Бо в ній господар ти і я!